Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mléčný marcipán

20. 4. 2010

Potřebné přísady:

1 krabice polotučného (modrého) sušeného mléka (40 dkg),

40 dkg moučkového cukru,

5-6 lžic rozpuštěného 100% tuku,

5-6 lžíc medu (nebo pšeničného, nebo kukuřičného sirupu ze zdravé výživy, někdy použiji i kombinaci med/sirup půl na půl, podle toho co mám zrovna doma),

mandlové aroma,

trochu vlažné vody podle potřeby (neodhadnu přesné množství, asi tak 50ml)

Postup výroby:

Hmotu zpracovávám ručně ve větší míse. Nejdřív dobře proseju sušeného mléko a moučkový cukr, lžící dobře promíchám. Pak přidám mandlové aroma (celou malou lahvičku), rozpuštěný tuk a med a lžící se snažím na ty polotuhé suroviny jakoby nabalit, co nejvíc suché směsi (až se to podobá drobence). Po lžičkách přidávám vodu ale opatrně. I když se nám zdá hmota hodně suchá po přidání většího množství vody může hodně zřídnout. Když už se hmota začíná spojovat, navlhčím si ruce vodou, vyndám na podložku (vál) a snažím se vypracovat ji ručně. Po vypracování by měla být hladká, lesklá.
 
Hmota je  těsně po zpracování zahřátá a je měkká a trošku lepí, proto ji nechám volně na válu odpočinout a vychladnout.

 Pokud je stále měkká, zahustím ji stejným dílem sušeného mléka a cukru.

Pokud se mi zdá moc tuhá, namočím ruce a pořádně propracuji (to třeba i několikrát po sobě).

 Dort před potažením potřu na povrchu a kolem dokola, tenkou vrstvou krému, nebo džemu a dám ztuhnout do lednice. Korpus pomazaný krémem nechám v lednici tak dlouho než krém ztuhne. Lépe se potom potahuje, potahovací hmota po něm neklouže a dort se nebortí. Mléčný marcipán by neměl přijít na šlehačkové a tvarohové krémy, protože ty marcipán rozpouští.

 Potah vyvaluji silný tak 3-4mm. Pokud vyválíme tenčí placku, může se trhat, a moc nám vyrýsuje všechny nerovnosti na dortu, které jinak silnější marcipán krásně zakryje.
 
Nevýhodou této mléčné hmoty je, že přírodní neobarvená má nažloutlou barvu od sušeného mléka. Lze ji barvit barvami práškovými, tekutými i gelovými.

Já tímto mléčným marcipánem potahuji (udělám si hmotu trošku měkčí, tvárnější) i z něho modeluji kytičky či figurky (dám o trošku méně vody a mám hmotu tužší). Přiznám se, že si marcipán dělám od oka, proto je to množství vody jen orientační. Zbylou hmotu, můžeme uchovat dobře zabalenou v igelitě v lednici. Po vyndání z lednice se zdá tvrdá jak kámen. Můžeme ji trochu nahřát v mikrovlnce a pak rozpracovat namočenýma rukama.